Ana Sayfa Sektörlere Göre COVID-19 Çalışma Rehberi Ulaşım Sektöründe Alınması Gereken Önlemler


Ulaşım Sektöründe Alınması Gereken Önlemler

Ulaşım sektörü genel olarak;  ticari taksi, kara ve deniz yolu, demir yolu ile şehir içi ve şehirlerarası yolcu taşıması yapan otobüs, minibüs, tren, personel servis araçları, deniz otobüsü, vapur, feribot vb. araçları kapsamaktadır.

Ticari Taksilerde Alınması Gereken Önlemler:

Durakların içinde gözle görünür yerlere Covid-19 önlemleri ile ilgili afişler (el yıkama, maske kullanımı vb.) asılmalıdır.

Durakların temizliği günlük olarak yapılmalıdır. Durağın içinde sık dokunulan yüzeylerin (kapı kolları, masa yüzeyleri, elektrik düğmeleri gibi) temizliğine özellikle dikkat edilmeli ve periyodik olarak bu yüzeyler dezenfekte edilmelidir.

Ateş, öksürük veya solunum sıkıntısı olan, COVID-19 olan ya da son 14 gün içinde COVID-19 vakası ile teması olan şoförlerin çalışmaması sağlanmalıdır.

Ticari taksilerin içinde, binen her yeni müşteriye yetecek kadar alkol bazlı el dezenfektanı bulundurulmalıdır. Müşteriler, araca bindiği zaman el dezenfektanı kullanması konusunda uyarılmalıdır.

Taksiye aynı anda üç kişiden fazla müşteri kabul edilmemelidir. Şoför mutlaka maske kullanmalı ve maske kirlendikçe ya da ıslandıkça maskeyi değiştirmelidir.

Taksi içinde mümkünse temassız ödeme yöntemleri teşvik edilmelidir.

Araç içinde klima sistemi, dışarıdan içeriye temiz havayı alacak şekilde çalıştırılmalı, iç hava sirkülasyonu kapalı tutulmalıdır. Taksi içinde düzenli olarak pencereler açılarak ortama her fırsatta taze hava girmesi sağlanmalıdır.

Araç içinde sıklıkla temas edilen noktalar (kapı kolları, cam açma düğmeleri, emniyet kemeri tokaları gibi) her müşteriden sonra dezenfekte edilmelidir.

Minibüs, Otobüs, Dolmuş vb. Şehiriçi Toplu Taşıma Araçlarında Alınması Gereken Önlemler:

COVID-19 ile uyumlu belirtileri (ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı vb.) olan şoförler çalışmamalı, sağlık kurumuna gitmelidir.

Şoförler, kişisel hijyen kurallarına uygun şekilde hareket etmeli ve aracın içinde mutlaka maske kullanmalıdır.

Araçlarda ücret ödemesi sırasında el temasını azaltmak için bir kutu içinde para alışverişi sağlanmalıdır.

Yolcular durakta beklerken, araca binerken ve araçtan inerken sosyal mesafe kuralına uymalıdır.

Araca binen tüm yolcular maske takmalıdır ve yolculuk boyunca maskeler çıkartılmamalıdır. Maskesiz yolcular araca alınmamalıdır.

Araçlara koltuk sayısı kadar yolcu alınmalıdır. Karşılıklı dörtlü koltukların iki koltuğu kullanılmalı, yüz yüze gelinmeyecek şekilde çapraz olarak oturulmalıdır. Farklı özelliği veya niteliği olan diğer araçlarda oturma kuralları ve sosyal mesafeye göre düzenleme yapılmalıdır.

Araçlarda gün içerisinde araca binen her müşterinin kullanımına yetecek ölçüde alkol bazlı el antiseptiği bulundurulmalıdır.

COVID-19 ile uyumlu belirtileri (ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı vb.) olan müşteriler araçlara alınmamalı, sağlık kurumuna yönlendirilmelidir.

Damlacık oluşturması nedeniyle araç içinde konuşulmamalı ve bağırılmamalıdır.

Araç içinde klima sistemi, dışarıdan içeriye temiz havayı alacak şekilde çalıştırılmalı, iç hava sirkülasyonu kapalı tutulmalıdır. Araç içinde düzenli olarak pencereler açılarak ortama her fırsatta taze hava girmesi sağlanmalıdır.

Araç içinde sıklıkla temas edilen noktalar (kapı kolları, emniyet kemeri tokaları, koltuklar gibi) her ilk ve son durak arasındaki sefer tamamlandığında temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir.

Şehirlerarası Karayolu, Demiryolu ve Denizyolu Taşımacılığında Alınması Gereken Önlemler:

Araç içine COVID-19 ile ilgili uyulması gereken kurallar görünür bir şekilde asılmalı ve aracı kullananlar ve yolcuların bu kurallara uyması sağlanmalıdır. Terminaller ve araçlarda COVID-19 ile ilgili önlemlere ait anonslar yapılmalıdır.

Araçların girişlerinde el antiseptiği bulundurulmalıdır ve yolcular araca binerken el antiseptiği kullanmaları sağlanmalıdır. Yolcular, yolculuk boyunca maske takmalıdır.

COVID-19 ile uyumlu belirtileri (ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı vb.) olan personel çalışmamalı, sağlık kurumuna gitmelidir.

COVID-19 ile uyumlu belirtileri (ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı vb.) olan müşteriler araçlara alınmamalı, sağlık kurumuna yönlendirilmelidir. Özellikle şehirlerarası yolcu taşımacılığında yolcuların isim-soyisim, iletişim bilgileri vb. kayıtları tutulmalıdır.

Oturma düzeni genel olarak kişiler arasında en az 1 metre mesafe olacak şekilde yapılmalıdır. Oturma düzeni yüz yüze gelecek şekilde karşılıklı olmamalı, çapraz oturma olmalıdır.

Çalışan personelin COVID-19’un bulaşma yolları ve korunma önlemleri hususunda bilgilenmesi sağlanmalıdır.

Araç içinde klima sistemi, dışarıdan içeriye temiz havayı alacak şekilde çalıştırılmalı, iç hava sirkülasyonu kapalı tutulmalıdır. Araç içinde düzenli olarak pencereler açılarak ortama her fırsatta taze hava girmesi sağlanmalıdır.

Araç içinde sıklıkla temas edilen noktalar (kapı kolları, emniyet kemeri tokaları, koltuklar, tırabzanlar, masa yüzeyleri gibi) her ilk ve son durak arasındaki sefer tamamlandığında temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir.

Personel Servislerinde Alınması Gereken Önlemler:

Servis şoförleri COVID-19ile ilgili işveren tarafından bilgilendirilmelidir. Araçların içinde gözle görünür yerlere COVID-19 önlemleri ile ilgili afişler (el dezenfeksiyonu, maske kullanımı vb.) asılmalıdır.

Servis şoförü araca binmeden önce her sabah kendi ateşini ölçerek kontrol etmeli, yüksek ateş ya da COVID-19 belirtileri gösteriyorsa, servise çıkmadan işvereni bilgilendirmeli ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

Araç içine COVID-19 ile ilgili uyulması gereken kurallar görünür bir şekilde asılmalı ve şoför ve yolcuların bu kurallara uyması sağlanmalıdır.

Araçların girişlerinde el antiseptiği bulundurulmalıdır ve yolcular araca binerken el antiseptiği kullanmaları sağlanmalıdır. Yolcular, yolculuk boyunca maske takmalıdır.

Mümkünse servisin şoför koltuğu yolculardan uygun malzeme ile ayrılmalıdır.

Servis şoförleri ve yolcular araç içinde mutlaka maske takmalıdır. Maskeler nemlendiğinde değiştirilmelidir.

COVID-19 ile uyumlu belirtileri (ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı vb.) olanların tıbbi maske takması sağlanmalı, servise alınmamalı ve işveren bilgilendirilerek sağlık merkezine yönlendirilmelidir.

Servisi kullanan personel evlerden alınma sırasına göre en arka sıradan başlamak üzere öne doğru sağ ve sol sıralarda cam kenarlarına oturmalıdır. Cam kenarları dolduktan sonra binen personeller arkadan öne doğru çapraz şekilde koridorlara oturtulmalıdır. Çapraz şekilde oturma düzeni de bittikten sonra binen personel arkadan öne olmak üzere boş koltuklara alınmalıdır.

Koltuk numarasına göre oturma listesi oluşturulmalı, liste serviste görünür şekilde asılmalı ve her personel işe gidiş ve dönüşlerde her gün kendine ayrılmış sabit koltukta seyahat etmelidir.

Personel araca binerken ve araçtan inerken sosyal mesafe kuralına uymalıdır.

Zorunlu olmadıkça servi içinde yemek ve içecek tüketilmemelidir.

Damlacık oluşturması nedeniyle araç içinde konuşulmamalı ve bağırılmamalıdır.

Araç içinde klima sistemi, dışarıdan içeriye temiz havayı alacak şekilde çalıştırılmalı, iç hava sirkülasyonu kapalı tutulmalıdır. Araç içinde düzenli olarak pencereler açılarak ortama her fırsatta taze hava girmesi sağlanmalıdır.

Araç içinde sıklıkla temas edilen noktalar (kapı kolları, emniyet kemeri tokaları, koltuklar gibi) her servis turu tamamlandıktan sonra temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir. 

© Tüm hakları saklıdır. 2021 Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri