Ana Sayfa Sektörlere Göre COVID-19 Çalışma Rehberi Sauna, Hamam ve Kaplıcalarda Alınması Gereken Önlemler


Sauna, Hamam ve Kaplıcalarda Alınması Gereken Önlemler

Genel Önlemler:

Gözle görünür yerlere COVID-19 önlemleri ile ilgili afişler (el yıkama, maske kullanımı ve iş yeri içinde uyulması gereken kurallar) asılmalıdır.

COVID-19’dan kapsamındaki işleyişlerden sorumlu en az bir kişi bulunmalıdır.

Hamam ve saunalarda kalabalık oluşmasını engellemek için, müşteriler randevu ile kabul edilmelidir.

Müşterilerin kullanımı için de el dezenfektanı bulundurulmalıdır. Müşteriler, iş yerine girmesini takiben ellerini yıkaması ya da el dezenfektanı kullanması konusunda uyarılmalıdır.

Su ve buharla maskenin ıslanabileceği alanlar dışında beklerken, dinlenirken ya da soyunup giyinirken kişiler maske takmalıdır. Girişte maskesi olmayanlar için maske bulundurulmalıdır.

İş yerinde hizmet verilecek koltuk/ birim sayısı, kişiler arası sosyal mesafeyi koruyacak şekilde (örneğin koltuk sayıları azaltılmalı, birer koltuk atlanarak müşteri oturtulmalı) düzenlenmelidir.

Hamam ve kaplıcalarda ağız burun ve yüze yakın temas içeren köpük masajı ya da kese gibi uygulamalar COVID-19 bulaşması açısından riskli olduğundan yapılmamalıdır.

Duş bataryası, musluk, sabunluk vb. malzemelerin sensörlü olanlarının kullanımı teşvik edilmelidir.

Sauna ve hamam alanlarındaki kafe ve restoran benzeri hizmet bölümleri kapalı olmalıdır. Su, meşrubat ve ambalajlı dondurma dışında içecek ve yiyecek satışı yapılmamalıdır. Kafe ve restoran hizmeti verilmeye başlanması durumunda COVID-19 Kapsamında Restoran, Lokanta, Kafe ve Yeme-İçme İşletmelerinde Alınması Gereken Önlemlere uyulmalıdır.

Bu alanların otel, apart otel vb. konaklama tesisi içinde olması durumunda Sağlık Bakanlığı COVID-19 Kapsamında Konaklama Tesisleri İçin Korunma ve Kontrol Önerilerine uyulmalıdır.

Hamam tası, kese, lif, sünger gibi müşteri tarafından kullanılacak malzemeler müşteriye özel olmalı ve başka bir müşteride kullanılmamalıdır. Bu malzemelerin kişide olmaması durumunda kullanılmak üzere paketli olarak yeterli sayıda tesiste bulundurulmalıdır. Hamam tası ortak kullanılacaksa her müşteri sonrasında su ve sabunla yıkanmalıdır.

Kişilerin kendilerine ait havlu, bornoz ve peştemal getirmesi/kullanması teşvik edilmelidir. Havlular kişiye özel olmalıdır. Havlu, bornoz, peştemal vb. tekstil ürünleri en az 60oC’de yıkanmalıdır.

Sık dokunulması mümkün olan yüzeylerin farkında olunmalı, buralara dokunmak gerekirse, sonrasında eller su ve sabunla yıkanmalı, su ve sabuna ulaşılamıyorsa el antiseptiği kullanılmalıdır.

Kaplıca, Hamam, Sauna, Buhar Odaları ile Kapalı Havuz ve Jakuzilerde çalışanlar dahil 4 metre kareye 1 kişi olacak şekilde kapasite belirlenmelidir.

Kaplıcalarda fizik tedavi birimlerinde kullanılan cihazlar sosyal mesafe kuralına uygun olacak şekilde en az 1,5 metre aralıklı olarak yerleştirilmelidir. Aynı anda birden fazla kişinin katıldığı tedaviler (egzersiz, fizik tedavi uygulamaları vb.) yapılmamalıdır.

Dinlenme koltukları ve şezlonglar arası mesafe en az 1,5 metre olmalıdır.

Şezlongların üzerinde kumaş minder kullanılmamalıdır. Yıkanabilir/ silinebilir minderler kullanılmalı ve her kullanımdan sonra temizlenmelidir.

Soyunma odalarında sosyal mesafeye dikkat edilmeli, dolaplar her kullanımdan sonra temizlenmelidir.

Su ve buharla maskenin ıslanabileceği alanlar dışında beklerken, soyunup giyinirken, ya da dinlenirken kişiler maske takmalıdır. Girişte maskesi olmayanlar için maske bulundurulmalıdır.

Personel Önlemleri

Personelin çalışma tarihi, saati ve randevulu müşteri bilgisi kayıt altına alınmalıdır.

Çalışan personelin COVID-19’un bulaşma yolları ve korunma önlemleri konusunda bilgilenmesi sağlanmalıdır.

Ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı gibi belirtileri olan, COVID-19 tanısı alan veya temaslısı olan personel çalıştırılmamalıdır. Personelin işe girişi yapmadan önce günlük olarak ateş ölçümü yapılmalı ve yüksek ateş ile birlikte diğer belirtileri olan çalışanlar sağlık kuruluşuna yönlendirilmelidir.

Çalışan personelin tümü buharlı ortamlar dışındaki ön ofis, resepsiyon ve dinlenme alanlarında kuralına uygun maske takmalı, maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirilmeli, değiştirilmesi öncesinde ve sonrasında el antiseptiği kullanılmalıdır.

Çalışan personel dinlenme odalarında da en az 1,5 metrelik sosyal mesafeyi korumalı ve maske takmayı sürdürmelidir. Ortak yeme-içme ünitelerinde sosyal mesafe kurallarına uygun olarak masa ve sandalyeler düzenlenerek bu alanların kapasitesi belirlenmeli ve belirlenen kapasite kadar personelin aynı anda kullanımı sağlanmalıdır.

Bir metreden yakın temas gerektiren durumlar için tıbbi maske ve yüz koruyucu kullanılmalıdır.

Kaplıcalarda bulunan sağlık personeli muayene, tıbbi müdahale gibi COVID-19 açısından riskli girişimler yapabilmesi nedeniyle standart enfeksiyon kontrol önlemlerine uygun çalışmalıdır. Sağlık personeli tıbbi maske takmalı, aerosol oluşturan işlemler sırasında da FFP2/N95 maske kullanmalı, ayrıca eldiven ve yüz koruyucu kullanmaları da gereklidir. Sağlık personeli kaplıcayı kullanan kişileri COVID-19 semptomları açısından günlük olarak takip etmelidir.

Ortam Temizliği ve Dezenfeksiyonu

Temizlik düzenli olarak yapılmalı ve havalandırılmalıdır. Sık kullanılan alanlar daha sık temizlenmeli ve havalandırılmalıdır.

Alan temizliğinde özellikle sık dokunulan yüzeylerin (kapı kolları, göbek taşı vb.) temizliğine dikkat edilmelidir. Yüzeylerin kullanım sıklığına göre mutlaka dezenfeksiyon işlemi uygulanmalıdır.

Çalışma tezgâhları, kapı kolu, musluk, duş bataryası vb. kullanılan ekipmanlar ve yüzeyler de düzenli olarak temizlenmeli ve %70’lik alkol ile dezenfekte edilmelidir.

Duş bataryası, musluk, sabunluk gibi malzemelerin sensörlü olanlarının kullanımı teşvik edilmelidir.

Temizlik yapan personelin tıbbi maske ve eldiven kullanması sağlanmalıdır. Temizlik sonrasında personelin maske ve eldivenlerini çıkarıp iş yerindeki çöpe atması, yıkanabilir bez maske kullandıysa yenisiyle değiştirmesi ve ellerini en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkaması, sabun ve suyun olmadığı durumlarda el antiseptiği kullanması sağlanmalıdır.

© Tüm hakları saklıdır. 2021 Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri