Ana Sayfa Sektörlere Göre COVID-19 Çalışma Rehberi Oto Yıkamalarda Alınması Gereken Önlemler


Oto Yıkamalarda Alınması Gereken Önlemler

İş Yerine Yönelik Önlemler

Maskesiz ve maskeyi uygun şekilde kullanmayan (burun ve ağız kapalı şekilde) kullanmayan müşteriler içeri alınmamalıdır. Maskesi olmayan müşteriler için girişte maske bulunmalıdır. Kullanımları sağlanmalıdır.

Girişlerde müşteriler tarafından kullanılmak üzere alkol bazlı el antiseptiği (en az %70’lik alkol içeren) bulundurulmalıdır. El antiseptiğinin doluluk durumu belirli aralıklarla kontrol edilmeli ve her zaman dolu olması sağlanmalıdır. Aynı dispenser devamlı kullanılıyorsa her ay içinin dezenfekte edilmesi sağlanmalıdır.

Oto yıkamanın kapalı alanda olması durumunda dış kapıdan içeriye girilmesini engelleyecek basit bir uyarıcı/engelleyici konulmalıdır; renkli kordon ya da şerit veya plastik duba gibi bir blokaj materyali bu amaç ile kullanılabilir. Çalışan ve müşteri dâhil 4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde içeriye müşteri alınmalıdır. Bu kurala göre iş yeri kapasite bilgisi kapıya asılmalıdır.

Sosyal mesafe kurallarına (en az 1,5 metre) uyulmalı, sıra beklenmesi gereken her yerde (ödeme alanları, dış alan vb.) mesafe yer işaretleriyle belirlenmelidir. Uyulması sağlanmalıdır.

Oto yıkama girişinde araç teslim alınmalı ve ödeme amacı dışında bekleme amacıyla ofis alanına müşteri alınmamalıdır.

Müşterilere Yönelik Önlemler

Oto yıkama girişinde COVID-19 ile ilgili asılı afişte belirtilen kurallara uyulmalıdır.

Mecbur kalmadıkça yüzeylere dokunulmamalı, dokunulduğunda el antiseptiği (en az %70’lik alkol içeren) kullanılmalıdır.

Personeli Korumaya Yönelik Önlemler

Ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı gibi belirtileri olan çalışanlar çalıştırılmamalıdır.

Çalışanlarda ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı gibi belirtiler gelişirse, tıbbi maske takılı olarak sağlık kuruluşlarına yönlendirilmelidir.

Çalışanlar arasında sosyal mesafe (en az 1,5 metre) korunmalıdır.

Yapılacak araç içi her türlü işlemler dâhil olmak üzere çalışan personelin tümü kuralına uygun maske takmalı, maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirilmeli, değiştirilmesi öncesinde ve sonrasında el antiseptiği (en az %70’lik alkol içeren) ile eller dezenfekte edilmelidir.

COVID-19 bulaşmasını engellemek için çalışanlar gözlerine, yüzüne, ağız ve burunlarına dokunmamalı, el hijyenine dikkat etmeli; araç içinde işlem yapılmadan önce çalışanların el hijyeni sağlanmalıdır. Bunun için, eller en az 30 saniye boyunca su ve sabunla yıkanmalı, su ve sabunun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği (en az %70’lik alkol içeren) kullanılmalıdır.

İşin yürütümü esnasında kullanılan çizme, eldiven gibi malzemeler kişiye özel olmalı ve ortak kullanımdan kaçınılmalıdır.

Çalışan personel dinlenme alanlarında en az 1,5 metrelik sosyal mesafeyi korumalı ve maske takmayı sürdürmelidir. Yemek yerken ya da su/çay/ kahve içilirken, maske çıkarılacağı için bunun yapıldığı kapalı alanda aynı anda birden fazla kişi olmamalıdır.

Ortam Temizliği, Dezenfeksiyonu ve Havalandırma

İş yeri temizliği hazırlanan hijyen planına göre günlük olarak yapılmalıdır. Sık kullanılan alanlar (masa ve tezgahlar gibi) daha sık temizlenerek dezenfekte edilmelidir.

Ortamın havalandırılması yapılmalıdır. (Saatte 10 dak.)

Elle sık temas edilen noktalar (telefon, bilgisayar gibi)  %70’lik alkol  veya uygun başka bir kimyasal ile dezenfekte edilmelidir.

Sık dokunulan yüzeylerin (kapı kolları, telefon ahizeleri, masa yüzeyleri gibi) temizliği ve dezenfeksiyonu uygun kimyasallar ile periyodik olarak yapılmalıdır.

Tuvaletlerde %70 alkollü el antiseptiği bulundurulmalıdır.

Tuvalet ve lavaboların temizlik saatleri kayıt edilmelidir ve görünür şekilde asılmalıdır.

Tuvaletlerde eksik malzeme olmamalı, devamlı sıvı sabun, tuvalet kâğıdı ve kağıt havlu bulundurulmalıdır.

El kurutma fanları kullanıma kapatılmalıdır. Tek kullanımlık kâğıt havlular kullanılmalıdır.

Tuvalet temizliği yapacak personel eldiven, maske ve gözlük/siperlik kullanmalıdır.

Tuvaletlerde hijyen bilgilendirme ve uyarı afişleri olmalıdır.

T.C. Sağlık Bakanlığı, Halk Sağlığı GM tarafından ruhsatlandırılmış yüzey dezenfektanları kullanılabilir.

© Tüm hakları saklıdır. 2021 Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri