Ana Sayfa Sektörlere Göre COVID-19 Çalışma Rehberi Site Havuzlarında Alınması Gereken Önlemler


Site Havuzlarında Alınması Gereken Önlemler

Genel Önlemler

Gözle görünür yerlere COVID-19 önlemleri ile ilgili afişler (el yıkama, el dezenfeksiyonu ve uyulması gereken kurallar) asılmalıdır.

Bu alanlarda kalabalık oluşmasını engellemek için, dış kapıya içeriye girilmesini engelleyecek basit bir uyarıcı/engelleyici koyulmalıdır.

Havuzu kullanan site sakinlerinin ulaşabileceği yerlere el antiseptiği yerleştirilmelidir.

Mikrobiyolojik kalite için rutin testler mevzuata uygun olarak yapılmalıdır. Havuz suyunun hijyenini sağlamak için T.C. Sağlık Bakanlığının yayınladığı “Yüzme Havuzlarının Tabi Olacağı Sağlık Esasları Ve Şartları Hakkında Yönetmelik” kapsamlarına dikkat edilmelidir.

Havuzlarda çalışanlar dahil 4 metre kareye 1 kişi olacak şekilde kapasite belirlenmelidir ve havuz içinde de her 8 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde kapasite sınırlandırılmalıdır.

Personel Önlemleri

Site havuzlarında COVID-19’dan kapsamındaki işleyişlerden sorumlu en az bir kişi bulunmalıdır.

Site yönetimince görevli personelin COVID-19’un bulaşma yolları ve korunma önlemleri konusunda bilgilenmesi sağlanmalıdır.

Ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı gibi belirtileri olan, COVID-19 tanısı alan veya temaslısı olan personel çalıştırılmamalıdır. Personelin işe girişi yapmadan önce günlük olarak ateş ölçümü yapılmalı ve yüksek ateş ile birlikte diğer belirtileri olan çalışanlar sağlık kuruluşuna yönlendirilmelidir.

Çalışan personel kuralına uygun maske takmalı, maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirilmeli, değiştirilmesi öncesinde ve sonrasında el antiseptiği kullanılmalıdır.

Çalışan personel dinlenme odalarında da en az 1,5 metrelik sosyal mesafeyi korumalı ve maske takmayı sürdürmelidir. Ortak yeme-içme ünitelerinde sosyal mesafe kurallarına uygun olarak masa ve sandalyeler düzenlenerek bu alanların kapasitesi belirlenmeli ve belirlenen kapasite kadar personelin aynı anda kullanımı sağlanmalıdır.

Bir metreden yakın temas gerektiren durumlar için tıbbi maske ve yüz koruyucu kullanılmalıdır.

Cankurtaran bulundurulması gereken sitelerde, mutlaka kişisel koruyucu ekipman; maske, eldiven, yüz koruyucu bulundurulmalı. Resüsitasyon (canlandırma) işlemi için gerekenler; suni solunum maskesi, balon ventilasyondur. Cankurtaranlar canlandırma ve ilk yardım gibi COVID-19 açısından yüksek riskli girişimler yapabilmesi nedeniyle standart enfeksiyon kontrol önlemlerine uygun çalışmalıdır. Canlandırma işlemi sırasında suni solunum maskesi ve balon ventilasyon kullanılmalı, ağızdan ağıza solunum tercih edilmemelidir.

Ortam Temizliği ve Dezenfeksiyonu

Temizlik düzenli olarak yapılmalı ve havalandırılmalıdır. Sık kullanılan alanlar daha sık temizlenmelidir.

Alan temizliğinde özellikle sık dokunulan yüzeylerin (kapı kolları, göbek taşı vb.) temizliğine dikkat edilmelidir. Yüzeylerin kullanım sıklığına göre mutlaka dezenfeksiyon işlemi uygulanmalıdır.

Kapı kolu, musluk, duş bataryası vb. kullanılan ekipmanlar ve yüzeyler de düzenli olarak temizlenmeli ve %70’lik alkol ile dezenfekte edilmelidir.

Duş bataryası, musluk, sabunluk gibi malzemelerin sensörlü olanlarının kullanımı teşvik edilmelidir.

Temizlik yapan personelin tıbbi maske ve eldiven kullanması sağlanmalıdır. Temizlik sonrasında personelin maske ve eldivenlerini çıkarıp iş yerindeki çöpe atması, yıkanabilir bez maske kullandıysa yenisiyle değiştirmesi ve ellerini en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkaması, sabun ve suyun olmadığı durumlarda el antiseptiği kullanması sağlanmalıdır.

Havuz kenarlarında bulunan şezlong, şemsiye, masa, sandalye, minder ve sehpa gibi alanlar insanların en çok temas ettiği alanlardır. Hastalık bulaşma riskini önlemek için bu alanların periyodik olarak temizlenip dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte yapılan her dezenfeksiyonunun zamanın kayıt altına alınması takip açısından faydalı olacaktır.

COVID-19 bulaşma riskini önlemek için şezlonglar ve masalar arası mesafenin arttırılarak en az 1,5-2 metreye çıkartılması riski minimize etmek için alınabilecek önlemlerden bir tanesidir. Havuz bar olan tesislerde taburelerin, sandalyelerin ya da bekleme alanlarının,  sosyal mesafe kuralları doğrultusunda yeniden organize edilmesi, yönetim tarafından değerlendirilmelidir.

Ortak alan tuvaletleri ve soyunma odaları/kabinleri, duş alanları periyodik olarak temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir. Bu alanlarda özellikle sık temas edilen klozet kapakları, kapı kolları, sifonlar, bataryalar, sıvı sabun dispenserlerinin periyodik olarak temizlik ve dezenfeksiyonuna dikkat edilmelidir. Özellikle soyunma odası ve tuvalet giriş ve çıkışları başta olmak üzere, misafirlerin kolayca ulaşabileceği noktalarda alkol bazlı el dezenfektanları bulundurulmalıdır.

© Tüm hakları saklıdır. 2021 Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri