Ana Sayfa Sektörlere Göre COVID-19 Çalışma Rehberi Akaryakıt İstasyonlarında Alınması Gereken Önlemler


Akaryakıt İstasyonlarında Alınması Gereken Önlemler

İş Yerine Yönelik Önlemler 

Maskesiz ve maskeyi uygun şekilde (burun ve ağız kapalı şekilde) kullanmayan müşteriler içeri alınmamalıdır. Maskesi olmayan müşteriler için girişte maske bulunmalıdır. Kullanımları sağlanmalıdır.

Çalışan ve müşteri dâhil 4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde içeriye müşteri alınmalıdır. Bu kurala göre iş yeri kapasite bilgisi kapıya asılmalıdır.

Sosyal mesafe kurallarına (en az 1,5 metre) uyulmalı, sıra beklenmesi gereken her yerde (ödeme alanları, dış alan vb.) mesafe yer işaretleriyle belirlenmelidir. Uyulması sağlanmalıdır.

Akaryakıt istasyonu marketi girişinde müşteriler tarafından kullanılmak üzere alkol bazlı el antiseptiği (en az %70’lik alkol içeren) bulundurulmalıdır. El antiseptiğinin doluluk durumu belirli aralıklarla kontrol edilmeli ve her zaman dolu olması sağlanmalıdır. Aynı dispenser devamlı kullanılıyorsa her ay içinin dezenfekte edilmesi sağlanmalıdır.

Akaryakıt istasyonu marketinde yer alan ürünler mümkün olduğunda cam veya tezgâhların arkasında korumaya alınarak satışa sunulmalıdır.

Akaryakıt istasyonu marketlerinde ambalajsız gıda satışı yapan personel tek kullanımlık eldivenler kullanarak servis yapmalı, her müşteriden sonra eldivenler çıkarılmalı ve kapaklı çöp kutusuna (el teması olmadan açılan) atılmalıdır. Eldivenler giyilmeden önce eller mutlaka alkol bazlı el antiseptiği ile dezenfekte edilmelidir. Eldivenli el ile para alış-verişi  veya gıda servisi haricinde başka bir işlem yapılmamalıdır.

Personel ile müşteri arasına, direkt temas kurmalarının önlenebilmesi ve damlacık yoluyla bulaşın engellenmesi amacıyla şeffaf bir bariyer yerleştirilmelidir.

Müşterilerin ödemelerinde tercihen temassız olmak üzere nakit olmayan ödeme yapmaları teşvik edilmelidir. Eğer, temaslı kredi kartı kullanımı varsa her kullanım sonrasında makinanın tuşları mutlaka dezenfekte edilmelidir. Alkol bazlı el dezenfektanları (en az %70’lik alkol içeren) veya uygun başka bir kimyasal  kullanılabilir.

Müşterilere Yönelik Önlemler

Müşterilerin akaryakıt istasyonu marketinin girişinde görünür bir yere asılmış olan ve içeride uyulması beklenen kuralları açıklayan bilgilendirmeyi okuması ve uygulaması sağlanmalıdır.

Müşteri akaryakıt istasyonundaki markete girdiğinde alkol bazlı el antiseptiği (en az %70’lik alkol içeren) ellerini dezenfekte etmelidir.

Müşteriler, akaryakıt istasyonu marketinde satışa sunulan paketli olmayan gıda maddelerine seçme amacıyla dokunmamalıdır. Bu ürünleri çalışanların vermesi sağlanmalıdır.

Müşteriler, akaryakıt istasyonu marketinde mecbur kalmadıkça yüzeylere dokunmamalıdır. Dokunulduğunda el antiseptiği (en az %70’lik alkol içeren)  kullanılmalıdır.

Personeli Korumaya Yönelik Önlemler

Çalışan personelin COVID-19’un bulaşma yolları ve korunma önlemleri hususunda bilgilenmesi sağlanmalıdır.

Ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı gibi belirtileri olan personel çalıştırılmamalıdır.

Personel çalışırken ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı gibi belirtiler gelişirse, tıbbi maske takılı olarak sağlık kuruluşuna yönlendirilmelidir.

Çalışan personelin tümü kuralına uygun maske takmalı, maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirilmeli, değiştirilmesi öncesinde ve sonrasında el antiseptiği (en az %70’lik alkol içeren) ile eller dezenfekte edilmelidir.

Akaryakıt istasyonuna dahil açık ve kapalı tüm alanlarda hizmet verme sırasında müşteri ile 1,5 metreden daha uzak mesafede bulunulmalıdır.

Eldivenin doğru kullanılmaması COVID-19 bulaşma riskini artırabileceğinden çalışanlar müşteriden para veya fiş alırken teması önlemek için eldiven kullanmamalıdır. El antiseptiği kullanılması yeterli olacaktır.

Çalışan personelin el hijyenine dikkat etmesi sağlanmalıdır. El hijyenini sağlamak için, eller en az 30 saniye boyunca su ve sabunla yıkanmalı, su ve sabunun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği (en az %70’lik alkol içeren) kullanılmalıdır.

Çalışan personel dinlenme alanlarında en az 1,5 metrelik sosyal mesafeyi korumalı ve maske takmayı sürdürmelidir. Yemek yerken ya da su/çay/ kahve içilirken, maske çıkarılacağı için bunun yapıldığı kapalı alanda aynı anda  birden fazla kişinin olmaması sağlanmalıdır.

Ortam Temizliği, Dezenfeksiyonu ve Havalandırma

Kapalı alanlar belirlenen hijyen planına göre  düzenli olarak temizlenmelidir. Yapılan işlemler kayıt altına alınmalıdır.

Akaryakıt istasyonu marketinde özellikle sık dokunulan yüzeylerin (kapı kolları, telefon ahizeleri, masa yüzeyleri gibi) temizliğine ve dezenfeksiyonuna dikkat edilmelidir. Bu amaçla, su ve deterjanla temizlik sonrası uygun kimyasallarla dezenfeksiyon sağlanmalıdır.

Elle temasın yoğun olduğu yazar kasa, bilgisayar klavyeleri, telefon ve diğer cihaz yüzeyleri %70’lik alkolle  veya uygun başka bir kimyasalla silinerek dezenfeksiyon sağlanmalıdır.

Temizlik yapan personelin maske ve eldiven kullanması sağlanmalıdır. Temizlik sonrasında personel maske ve eldivenlerini çıkarıp iş yerindeki çöpe atmalı ve ellerini en az 30 saniye boyunca su ve sabunla yıkamalıdır.

İş yerlerinin kapı ve pencereleri açılarak sık havalandırılması sağlanmalıdır (Saatte 10 dak.)

Merkezi havalandırma sistemleri bulunan yerlerde havalandırması temiz hava sirkülasyonunu sağlayacak şekilde düzenlenmeli, havalandırma sistemlerinin bakımı ve filtre değişimleri üretici firma önerileri doğrultusunda yapılmalıdır.

T.C. Sağlık Bakanlığı, Halk Sağlığı GM tarafından ruhsatlandırılmış yüzey dezenfektanları kullanılabilir.

Lavabo ve Tuvaletler 

Tuvaletlerde %70 alkollü el antiseptiği bulundurulmalıdır.

Tuvalet alanlarına giriş kapıları otomatik kapı sistemine çevrilmelidir. Bu imkân yoksa tuvalet alanına giriş kapılarını kolları çok sık dezenfetkte edilmelidir.

Tuvaletlerin zeminleri, klozetler, pisuvarlar, lavabolar, musluk ve batarya başlıkları, kapı kolları sık sık temizlenip, dezenfekte edilmelidir.

Tuvalet ve lavaboların temizlik saatleri kayıt edilmelidir ve görünür şekilde asılmalıdır.

Tuvaletlerde eksik malzeme olmamalı, devamlı sıvı sabun, tuvalet kâğıdı ve kağıt havlu bulundurulmalıdır.

El kurutma fanları kullanıma kapatılmalıdır. Tek kullanımlık kâğıt havlular kullanılmalıdır.

Tuvalet temizliği yapacak personel eldiven, maske ve gözlük/siperlik kullanmalıdır.

Tuvaletlerde hijyen bilgilendirme ve uyarı afişleri olmalıdır.

© Tüm hakları saklıdır. 2021 Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri